Så beräknar du win rate och risk/reward (R:R) för att veta om din strategi håller

Win rate är andelen vinnande affärer: antal vinster delat med antal avslutade affärer, gånger 100. Risk/reward (R:R) är din genomsnittliga vinst delat med din genomsnittliga förlust. Före en affär räknar du det som avståndet till målet delat med avståndet till stopp. R:R 1:2 betyder att du riskerar 1 för att vinna 2.

Strategin håller om din expectancy är positiv: (win rate × snittvinst) minus (förlustandel × snittförlust). Break-even för win rate är 1 delat med (1 + R). Med R:R 1:2 räcker det alltså med strax över 33,3% vinnande affärer före kostnader, medan R:R 1:1 kräver 50%. Räkna på minst 50 till 100 avslutade affärer innan du litar på siffran.

💡 Vår rekommendation

För de flesta som undrar hur man beräknar win rate och R:R för att veta om strategin håller rekommenderar vi CMC Markets.

CMC Markets är den av mäklarna vi jämför som tydligast samlar det du behöver för att mäta en strategi: ett demokonto med 100 000 fiktiva kronor, möjlighet att testa strategier via TradingView och ordertyper som trailing och garanterade stop-loss-orders. Då ligger risk och mål fast innan affären öppnas, vilket är förutsättningen för att R:R ska gå att räkna på i efterhand. Kostnaden är 0 kr i courtage på FX och index (priset ligger i spreaden) och aktie-CFD från 0,06% (min 50 SEK).

Lagstadgad riskvarning: 70% av CMC Markets icke-professionella kunder förlorar pengar på OTC-optioner och CFD-handel hos leverantören.

Se CMC Markets erbjudande →

📊 Jämförelse: Ledande CFD- och forexmäklare

Tabellen visar CFD- och forexmäklare med fokus på det som hjälper dig att mäta en strategi: ordertyper som låser risken, verktyg för att testa strategier och sätt att följa upp din handelshistorik. Kostnaderna är de som påverkar break-even-nivån i varje affär.

MäklareKostnadVerktyg för strategitest och uppföljningTrustpilotErbjudande
CMC Markets0 kr courtage på FX/index (spread), aktie-CFD från 0,06% (min 50 SEK)Next Generation, TradingView med strategitest, MT4 för handelsrobotar, trailing och garanterade stop-loss-orders. CMC ALPHA ger analys och feedback på handelshistorik3.9–4.3/5 (tusentals omdömen)Öppna konto →
Skilling0 kr courtage (spread), spreadar från 0,1 pipscTrader med Automate för algoritmiska strategier, MT4, MT5 med EA:er och trailing stop, TradingView4.1–4.5/5 (växande antal omdömen)Öppna konto →
IG Markets0 kr courtage på index/valutapar (spread), aktie-CFD från 0,05%ProRealTime och MT4, stoppar och andra riskverktyg, skatterapportering sköts av IG3.8–4.2/5 (tusentals omdömen)Öppna konto →
eToro0% provision på aktier (1–2 USD fast avgift kan tillkomma)Portföljanalys, demokonto med 100 000 USD3.4–4.1/5 (tiotusentals omdömen)Öppna konto →
Plus5000 kr courtage (spread)Egen plattform utan MetaTrader-integration, prisnotiser, trailing stop och garanterad stop-loss på utvalda instrument4.0–4.3/5 (tiotusentals omdömen)Öppna konto →

CFD:er är komplexa instrument med hög risk att snabbt förlora pengar på grund av hävstång. Lagstadgad riskvarning: 70% av CMC Markets icke-professionella kunder förlorar pengar på CFD-handel hos leverantören, och 49% hos Skilling.

📋 Vad du lär dig i den här guiden

  • Hur du räknar ut win rate, R och R:R på riktiga affärer
  • Hur expectancy och en break-even-matris visar om strategin har en edge
  • Hur många affärer du behöver innan siffrorna går att lita på
  • Vad spread, overnight-avgifter och inaktivitetsavgifter gör med din R:R
  • Hur du väljer plattform och bygger en egen R:R-kalkylator

Vill du öva medan du läser kan du köra uppställningen på CMC Markets demokonto med 100 000 fiktiva kronor (70% av mäklarens icke-professionella kunder förlorar pengar på CFD-handel hos leverantören).

Kom igång med CMC Markets →

🛡️ Win rate och R:R förklarat — från grunden

Win rate ensam säger nästan ingenting om huruvida en strategi är lönsam. En strategi som vinner 70% av affärerna kan förlora pengar, och en som bara vinner 35% kan tjäna dem. Det avgörande är kombinationen av hur ofta du har rätt och hur mycket du vinner respektive förlorar när du har rätt eller fel.

Win rate och R:R är två sidor av samma ekvation. Därför räknar proffs i R: en enhet som motsvarar den summa du riskerar i affären. Förlorar du exakt din stop är resultatet -1R, och vinner du dubbelt så mycket som du riskerade är resultatet +2R.

📐 Definitioner och formler

MåttFormelExempel
Win rate (W)vinnande affärer ÷ avslutade affärer × 10027 av 60 affärer = 45%
Förlustandel (L)1 – W1 – 0,45 = 55%
Planerat R:Ravstånd entry till mål ÷ avstånd entry till stoppentry 100, stopp 98, mål 104 = 4 ÷ 2 = 1:2
R-multipel för en affärresultat i kr ÷ risk i kr+720 kr på 360 kr risk = +2R
Realiserat R:Rsnittvinst ÷ snittförlust360 kr ÷ 150 kr = 1:2,4
Expectancy(W × snittvinst) – (L × snittförlust)0,45 × 360 – 0,55 × 150 = 79,5 kr
Break-even win rate1 ÷ (1 + R)R = 2 ger 1 ÷ 3 = 33,3%
Positionsstorlek(kontosaldo × risk i %) ÷ (stoppavstånd × punktvärde)50 000 × 1% ÷ (25 × 2 kr) = 10 kontrakt

🧮 Räkneexempel med 60 avslutade affärer

Anta att din journal visar 60 avslutade affärer: 27 vinster och 33 förluster, med en snittvinst på 360 kr och en snittförlust på 150 kr. Så räknar du steg för steg:

  1. Win rate: 27 ÷ 60 = 45%
  2. Realiserat R:R: 360 ÷ 150 = 2,4, alltså 1:2,4
  3. Expectancy: 0,45 × 360 – 0,55 × 150 = 162 – 82,5 = 79,5 kr per affär
  4. Uttryckt i R (risk 150 kr): 79,5 ÷ 150 = +0,53R per affär
  5. Break-even win rate: 1 ÷ (1 + 2,4) = 29,4%
  6. Kontroll: 27 × 360 – 33 × 150 = 9 720 – 4 950 = 4 770 kr totalt

Win rate på 45% ligger klart över break-even på 29,4%. Med 60 affärer är dock felmarginalen på win rate ungefär ±12,6 procentenheter, så det verkliga värdet kan ligga mellan cirka 32% och 58%. Även den nedre nivån klarar break-even, vilket gör strategin lovande men inte bevisad.

📊 Expectancy-matris: positivt förväntat värde per affär

Matrisen visar förväntat resultat per affär i R för olika kombinationer av win rate och R:R, före kostnader. ✅ betyder över +0,10R, ⚠️ betyder mellan -0,10R och +0,10R (i praktiken break-even när spread och avgifter räknats in) och ❌ betyder under -0,10R.

Win rateR:R 1:0,5R:R 1:1R:R 1:1,5R:R 1:2R:R 1:3
30%-0,55 ❌-0,40 ❌-0,25 ❌-0,10 ⚠️+0,20 ✅
35%-0,48 ❌-0,30 ❌-0,13 ❌+0,05 ⚠️+0,40 ✅
40%-0,40 ❌-0,20 ❌0,00 ⚠️+0,20 ✅+0,60 ✅
45%-0,33 ❌-0,10 ⚠️+0,13 ✅+0,35 ✅+0,80 ✅
50%-0,25 ❌0,00 ⚠️+0,25 ✅+0,50 ✅+1,00 ✅
55%-0,18 ❌+0,10 ⚠️+0,38 ✅+0,65 ✅+1,20 ✅
60%-0,10 ⚠️+0,20 ✅+0,50 ✅+0,80 ✅+1,40 ✅
Break-even win rate66,7%50,0%40,0%33,3%25,0%

Läs matrisen längs raden för din win rate och ner till kolumnen för ditt realiserade R:R. Märk att 40% win rate med R:R 1:2 och 60% win rate med R:R 1:1 ger exakt samma förväntade värde, +0,20R per affär. Skillnaden är psykologisk: med 40% win rate är sannolikheten för fem förluster i rad 7,8%, medan den med 60% är 1,0%.

Kostnader flyttar hela matrisen nedåt. Om spread och avgifter kostar 0,1R per affär stiger break-even för R:R 1:2 från 33,3% till 36,7%, och strategin med 40% win rate sjunker från +0,20R till +0,10R. Formeln är (1 + kostnad i R) ÷ (1 + R).

✅ Win rate och R:R — vad gäller egentligen?

De flesta fel i strategiutvärdering beror på att man räknar på rätt tal men drar fel slutsats. Tabellen går igenom de vanligaste missförstånden.

ScenarioStämmer?Notering
”70% win rate betyder att strategin är lönsam”❌Med en snittvinst på 0,3R mot en snittförlust på 1R blir expectancy 0,7 × 0,3 – 0,3 = -0,09R per affär
”En win rate på 35% kan vara lönsam”✅Med R:R 1:3 ger 35% +0,40R per affär, och break-even vid 1:3 är 25%
”R:R 1:2 räcker alltid”⚠️Bara om den realiserade snittvinsten faktiskt blir 2R efter spread, slippage och avgifter. Mät utfallet, inte planen
”Tio affärer räcker för att veta”❌Du behöver minst 50 till 100 avslutade affärer för en meningsfull expectancy
”Fem förluster i rad betyder att strategin slutat fungera”❌En strategi med 55% win rate ger regelbundet förlustserier på fem till åtta affärer. Jämför med din historiska nedgång
”Hög hävstång betyder hög risk per affär”⚠️Risken styrs av stoppavstånd och positionsstorlek. Hävstången avgör bara marginalen, hos Skilling till exempel 3,3% för valutor vid 1:30

Med TradingView-integrationen hos CMC Markets får du programmeringsverktyg och möjlighet att testa strategier, och på demokontot med 100 000 fiktiva kronor kan du samla de första 50 till 100 affärerna utan att riskera pengar (70% av mäklarens icke-professionella kunder förlorar pengar på CFD-handel hos leverantören).

Se CMC Markets villkor →

📉 Hur många affärer behövs?

Felmarginalen för din win rate krymper långsamt när antalet affärer ökar. Tabellen visar ett 95-procentigt konfidensintervall när den verkliga win raten är 50%.

Antal affärerFelmarginal för win rateTolkning
30±17,9 procentenheterFör osäkert för att dra slutsatser
50±13,9 procentenheterLägsta nivå för en första bedömning
100±9,8 procentenheterRimlig nivå för att börja lita på expectancy
200±6,9 procentenheterBra underlag
500±4,4 procentenheterStarkt underlag

Samma logik gäller backtester. Testa mot minst 100 tillfällen, räkna in spread och slippage och undvik att finjustera reglerna tills de passar historiken perfekt, eftersom en sådan strategi ofta faller samman på ny data.

💰 Vad kostar det att testa och handla din strategi?

Varje kostnad du betalar per affär förskjuter din R:R. Om spreaden är 2,5 punkter och ditt stopp ligger 25 punkter bort kostar varje affär 0,1R redan innan marknaden rört sig. För daytradare med korta stopp är spreaden därför den viktigaste kostnaden, medan swingtradare främst märker overnight-avgifterna.

Courtaget är 0 kr på FX och index hos CMC Markets, IG, Skilling och Plus500, där kostnaden ligger i spreaden. För aktie-CFD tar IG från 0,05% och CMC Markets från 0,06% (min 50 SEK), medan eToro tar 0% provision på aktier med en möjlig fast avgift på 1–2 USD.

KostnadstypSå påverkar den din R:RExempel från mäklarna
SpreadHöjer break-even i varje affär, mest kännbart vid korta stoppSkilling har spreadar från 0,1 pips (rörlig spread). CMC Markets, IG och Plus500 tar 0 kr courtage och tar betalt via spreaden
Courtage på aktie-CFDFast eller procentuell kostnad per affär, där en minimiavgift slår hårt mot små positionerIG från 0,05%, CMC Markets från 0,06% (min 50 SEK)
Overnight-avgiftUrholkar vinsten när positionen hålls över nattenTas ut av CMC Markets, IG, Plus500 och Skilling (finansieringsränta vid hävstång)
ValutaväxlingPåverkar resultatet när kontot inte är i kronoreToro 0,5%, IG 0,5%, Plus500 upp till 0,7%
InaktivitetsavgiftPåverkar inte enskilda affärer men tär på saldot under pauserCMC Markets 100 SEK/mån efter 12 månader, eToro 10 USD/mån efter 12 månader, Plus500 10 USD/mån efter 3 månader

Lagstadgad riskvarning: 70% av CMC Markets icke-professionella kunder förlorar pengar på CFD-handel hos leverantören, och 49% hos Skilling.

Kostnadspåverkande faktorer som du bör räkna in i din R:R:

  1. Stoppavstånd: ju kortare stopp, desto större andel av 1R äts upp av spreaden.
  2. Hålltid: varje natt en hävstångsposition är öppen tillkommer overnight-avgift.
  3. Antal affärer: många små kostnader summeras snabbt över 100 affärer.
  4. Marknadsförhållanden: spreaden är rörlig och kan vara högre än den du ser i genomsnitt.
  5. Kontovaluta: handel i annan valuta än kronor kan ge växlingskostnader.
  6. Inaktivitet: långa pauser kan kosta pengar hos mäklare med inaktivitetsavgift.

Hos CMC Markets är courtaget 0 kr på FX och index och aktie-CFD börjar på 0,06% (min 50 SEK), vilket gör kostnaden enkel att räkna om till R (70% av mäklarens icke-professionella kunder förlorar pengar på CFD-handel hos leverantören).

Jämför CMC Markets avgifter →

Räknar du med overnight-avgifter bör du också veta att CMC Markets tar en inaktivitetsavgift på 100 SEK per månad efter 12 månaders inaktivitet. Läs villkoren innan du tar en längre paus (70% av mäklarens icke-professionella kunder förlorar pengar på CFD-handel hos leverantören).

Se CMC Markets erbjudande →

🎯 Så väljer du rätt CFD-mäklare för din strategi

Rätt plattform är den som gör det enkelt att låsa risken i förväg och följa upp utfallet i efterhand. Det går att räkna win rate och R:R med enbart ett kalkylblad, så plattformen behöver inte ha en färdig rapport. Börja därför med kalkylbladet och välj sedan mäklare efter ordertyper, testverktyg och kostnader.

🧾 Bygg din egen R:R-kalkylator för daytrading

Ett kalkylblad med elva kolumner räcker för att mäta win rate, R:R och expectancy. Fyll i en rad per avslutad affär och inkludera spread och avgifter i resultatet.

KolumnInnehållFormel
ADatum–
BInstrument–
CRiktning (Long/Short)–
DEntry–
EStopp–
FMål (planerat)–
GExit (faktiskt)–
HRisk i krpositionsstorlek × avståndet mellan D och E
IResultat i kr inklusive kostnader–
JR-multipelI ÷ H
KPlanerat R:Ravståndet mellan F och D ÷ avståndet mellan D och E

Summera sedan med fyra formler längst ner i bladet. Svenska Excel och Google Sheets med svenska inställningar använder semikolon mellan argumenten och kan visa funktionsnamnen på svenska:

Win rate:            =COUNTIF(J:J;">0")/COUNT(J:J)
Snitt-R vinnare:     =AVERAGEIF(J:J;">0")
Snitt-R förlorare:   =AVERAGEIF(J:J;"<0")
Expectancy i R:      =AVERAGE(J:J)

Expectancy i R är helt enkelt genomsnittet av alla dina R-multiplar, vilket är samma tal som (W × snitt-R vinnare) plus (L × snitt-R förlorare). Gör en genomgång varje vecka, eftersom en journal bara har värde om du faktiskt läser den.

🧭 Sju steg till rätt plattform

  1. Börja på demokonto. eToro ger ett virtuellt konto med 100 000 USD, CMC Markets ett demokonto med 100 000 fiktiva kronor och Plus500 erbjuder gratis demo. Ett demokonto kan inte ersätta känslan av riktiga pengar, så räkna med att gå över till ett litet live-konto efter tre till sex månader av konsekvent handel.
  2. Kräv ordertyper som låser risken. CMC Markets har trailing och garanterade stop-loss-orders, MT5 hos Skilling har stopporder och trailing stop, och Plus500 har trailing stop och garanterad stop-loss på utvalda instrument.
  3. Välj verktyg för strategitest. TradingView via CMC Markets har möjlighet att testa strategier, och Skilling erbjuder cTrader med Automate för algoritmiska strategier samt MT5 med EA:er. Testa mot minst 100 tillfällen och räkna in spread.
  4. Säkra uppföljningen. Premiumprogrammet CMC ALPHA erbjuder analys och feedback på din handelshistorik, och IG sköter skatterapporteringen för CFD. Oavsett mäklare bör du föra din egen journal enligt kalkylbladet ovan.
  5. Räkna om kostnaderna till R. Jämför spread, overnight-avgifter och inaktivitetsavgifter i förhållande till ditt vanliga stoppavstånd.
  6. Kontrollera reglering och riskvarning. Skilling är reglerat av Cyperns värdepapperstillsyn (licens 357/18), CMC Markets regleras av BaFin och Plus500CY av CySEC (licens 250/14). Läs mäklarens riskvarning, som 70% hos CMC Markets och 49% hos Skilling, innan du sätter in pengar.
  7. Starta med liten risk. Risk på 0,5% till 1% av kontot per affär är standard. Vid 1% kostar 20 förluster i rad cirka 18,2% av kontot, vid 2% cirka 33,2% och vid 5% hela 64,2%.

Sammantaget uppfyller CMC Markets flest av stegen: demokonto med 100 000 fiktiva kronor, trailing och garanterade stop-loss-orders, strategitest via TradingView och analys av handelshistorik i ALPHA (70% av mäklarens icke-professionella kunder förlorar pengar på CFD-handel hos leverantören).

Öppna konto hos CMC Markets →

❓ Vanliga frågor

📊 Vad är en bra win rate i trading?

Det finns ingen universell nivå, eftersom en bra win rate beror på ditt R:R. Break-even är 50% vid R:R 1:1, 33,3% vid 1:2 och 25% vid 1:3, före kostnader. Strategier med 40% win rate och R:R 1:2 samt 60% win rate och R:R 1:1 ger båda +0,20R per affär, men den första har betydligt fler förlustserier. Välj den profil du faktiskt klarar att följa psykologiskt.

🎯 Vad är ett bra risk/reward-förhållande?

Ett vanligt riktmärke är minst 1:2, och många erfarna traders siktar på 1:3 eller högre. Med 1:2 behöver du vinna drygt 33,3% av affärerna för att gå runt och cirka 40% för att få ett tydligt positivt resultat. Räkna dock alltid på det realiserade R:R, eftersom slippage och kostnader gör att utfallet ofta blir lägre än planen. Ordertyper som trailing och garanterade stop-loss-orders hos CMC Markets hjälper dig att hålla stoppen på plats (70% av mäklarens icke-professionella kunder förlorar pengar på CFD-handel hos leverantören).

Se CMC Markets villkor →

📐 Hur beräknar jag R:R innan jag går in i en affär?

Dela avståndet från entry till mål med avståndet från entry till stopp. Köper du på 100 med stopp på 98 och mål på 104 är R:R 4 ÷ 2 = 2, alltså 1:2. Vid en short vänder du på riktningen men räknar likadant. Lägg in spreaden i avståndet, eftersom den gör ditt verkliga stopp något närmare och ditt verkliga mål något längre bort.

🧮 Hur beräknar jag expectancy?

Expectancy är (win rate × snittvinst) minus (förlustandel × snittförlust). Med 45% win rate, snittvinst 360 kr och snittförlust 150 kr blir det 0,45 × 360 – 0,55 × 150 = 79,5 kr per affär. Du behöver minst 50 till 100 affärer för att siffran ska betyda något. Vill du automatisera tester finns cTrader med Automate hos Skilling, som är avsett för algoritmiska strategier (49% av Skillings icke-professionella kunder förlorar pengar på CFD-handel hos leverantören).

Kom igång med Skilling →

📉 Hur många affärer behöver jag för att veta att strategin håller?

Räkna med minst 50 till 100 avslutade affärer för expectancy och minst 100 tillfällen i ett backtest. Vid 30 affärer är felmarginalen på win rate cirka ±17,9 procentenheter, vid 100 affärer ±9,8 och vid 500 ±4,4. Fler affärer ger säkrare svar, men bara om de tas under samma regler. Blanda inte ihop affärer från olika strategier i samma statistik.

💰 Vad är break-even win rate och hur påverkar spreaden den?

Break-even win rate är den andel vinnande affärer du behöver för att varken vinna eller förlora, och den räknas som 1 ÷ (1 + R:R). Med kostnad per affär uttryckt i R blir formeln (1 + kostnad) ÷ (1 + R). En kostnad på 0,1R höjer break-even vid R:R 1:2 från 33,3% till 36,7%. IG tar aktie-CFD från 0,05% och dagliga overnight-avgifter för öppna positioner över natten, så kostnaden beror mycket på hur länge du håller affären.

Jämför IG:s avgifter →

⚠️ Är tre eller fem förluster i rad ett tecken på att strategin är trasig?

Nej, förlustserier är matematiskt oundvikliga. Med 40% win rate är sannolikheten att nästa tre affärer alla blir förluster 21,6%, för fem 7,8% och för åtta 1,7%. En strategi med 55% win rate ger regelbundet serier på fem till åtta förluster. Fråga dig i stället om nedgången ligger inom strategins historiska spann, om du brutit mot dina regler och om marknaden förändrats på djupet eller bara tillfälligt.

🛡️ Hur stor risk per affär bör jag ta?

Standarden är 1% av kontot per affär, och 0,5% för nybörjare eller under en nedgång. Positionsstorleken räknar du som (kontosaldo × risk i %) ÷ (stoppavstånd × punktvärde), så 50 000 kr med 1% risk och ett stopp på 25 punkter à 2 kr ger 10 kontrakt. Ordertyper som trailing och garanterade stop-loss-orders hos CMC Markets gör det enklare att hålla risken per affär fast (70% av mäklarens icke-professionella kunder förlorar pengar på CFD-handel hos leverantören).

Öppna konto hos CMC Markets →

🧾 Hur gör jag en R:R-kalkylator i Excel eller Google Sheets?

Skapa en rad per affär med entry, stopp, mål, exit, risk i kr och resultat i kr. Räkna R-multipeln som resultat ÷ risk, och använd sedan genomsnittet av hela R-kolumnen som din expectancy. Win rate får du med COUNTIF på de positiva R-värdena delat med antalet affärer. Den fullständiga mallen finns i avsnittet om att välja rätt plattform.

📈 Kan jag räkna ut min win rate på ett demokonto?

Ja, och det är det säkraste sättet att samla de första affärerna. eToro ger ett virtuellt demokonto med 100 000 USD, CMC Markets ett demokonto med 100 000 fiktiva kronor och Plus500 erbjuder gratis demo. Håll dig till samma regler och positionsstorlek som på ett riktigt konto. Räkna dock med att demo inte återskapar känslan av riktiga pengar, vilket ofta ändrar hur du agerar.

Öppna konto hos eToro →

💡 Vad är skillnaden mellan planerat och realiserat R:R?

Planerat R:R är avståndet till mål delat med avståndet till stopp när du går in i affären. Realiserat R:R är din faktiska snittvinst delat med din faktiska snittförlust över många affärer. Skillnaden uppstår av slippage, delvisa uttag, flyttade stoppar och kostnader. Det är det realiserade R:R som avgör om strategin håller, så räkna alltid på avslutade affärer.

🏆 Sammanfattning

Win rate och R:R måste alltid läsas tillsammans. Det som avgör om strategin håller är expectancy, alltså (win rate × snittvinst) minus (förlustandel × snittförlust), mätt på minst 50 till 100 avslutade affärer.

  • Break-even win rate är 1 ÷ (1 + R:R): 50% vid 1:1, 33,3% vid 1:2 och 25% vid 1:3.
  • Kostnader flyttar break-even uppåt, så räkna in spread, overnight-avgifter och inaktivitetsavgifter i R.
  • En förlustserie på fem till åtta affärer är normal även för en bra strategi.
  • Risk på 0,5% till 1% per affär gör att 20 förluster i rad kostar cirka 9,5% till 18,2% av kontot, i stället för 64,2% vid 5% risk.
  • Ett enkelt kalkylblad med R-multiplar räcker för att mäta allt ovan.

För de flesta som vill mäta en strategi med ordertyper som låser risken, ett demokonto och möjlighet att testa strategier är CMC Markets det bästa första steget. Den som vill ha cTrader, MT5 och algoritmiska strategier bör titta på Skilling.

Handel med värdepapper, CFD-kontrakt och kryptovalutor innebär alltid en risk, och historisk avkastning är ingen garanti för framtida avkastning. Avgifter och villkor ändras löpande — verifiera alltid aktuell information direkt hos leverantören innan du öppnar konto eller handlar.

Lagstadgad riskvarning: 70% av CMC Markets icke-professionella kunder förlorar pengar på CFD-handel hos leverantören, och 49% hos Skilling.

Öppna konto hos CMC Markets →

Se Skillings erbjudande →

Om författaren