Historiskt har lump sum (att investera hela beloppet direkt) slagit dollar cost averaging (DCA, att sprida ut investeringen över tid) i ungefär två fall av tre. Vanguards studie från 2012 visade att engångsinvestering gav högre värde i cirka 66% av tiden för en ren aktieportfölj i USA. Anledningen är att marknader oftare stiger än faller, så pengar som investeras tidigt får längre tid att växa.
DCA vinner när marknaden faller strax efter att du investerat, och metoden gör det lättare att hålla huvudet kallt. För den som sparar av lönen är frågan dessutom ofta teoretisk, eftersom pengarna inte finns än och månadssparande är det enda alternativet. Det bästa upplägget är det du faktiskt håller fast vid, även när börsen skakar.
💡 Vår rekommendation
För de flesta som undrar om de ska månadsspara eller investera allt på en gång rekommenderar vi Lysa.
Lysa investerar varje insättning automatiskt i en global indexfondsportfölj, oavsett om du sätter in en engångssumma eller sparar månadsvis via Swish eller banköverföring. Totalavgiften ligger på cirka 0,30–0,40% per år, och Lysa visar ett Trustpilot-betyg på 4.7/5 på sin hemsida. Automatiken gör att du slipper fatta beslutet på nytt varje månad, och det är just försöken att tajma marknaden som kostar sparare mest.
📊 Jämförelse: ledande fondrobotar och sparplattformar
Tabellen visar fem tjänster där du kan sätta upp ett månadssparande på ISK. Fokus ligger på det som påverkar ett DCA-sparande mest: avgiften och hur automatiskt sparandet är.
| Tjänst | Typ | Avgift | Månadssparande | Trustpilot | Erbjudande |
|---|---|---|---|---|---|
| Lysa | Fondrobot | Ca 0,30–0,40% per år totalt | Ja, automatiskt via Swish eller banköverföring | 4.7/5 (ofta 4.6–4.8) | Öppna konto → |
| Opti | Fondrobot | Ca 0,80–0,85% per år totalt | Ja, automatiskt via appen, från 200 kr | Ca 4.4–4.7/5 | Öppna konto → |
| Avanza | Nätmäklare | Courtage 0–99 kr eller 0,069–0,25% | Ja, i fonder och aktier | Ca 2.8–3.5/5 | Öppna konto → |
| Nordnet | Nätmäklare | Courtage 0–99 kr eller 0,069–0,25%, Nordnet One 0,34–0,35% per år | Ja, bland annat i Nordnet One | Ca 3.0–3.8/5 | Öppna konto → |
| SAVR | Fondplattform | Courtage 0–99 kr, fondavgifter rabatterade med ca 30–50% | Ja, automatiskt i fonder eller på räntekonto | Ca 3.7–4.3/5 | Öppna konto → |
Lysa har lägst totalavgift och högst betyg i tabellen. Ungefär 90% av Lysas Trustpilot-omdömen är positiva, och kritiken handlar mest om att det inte går att välja enskilda aktier. Opti är dyrare men investerar bredare, med råvaror i portföljen, och cirka 85–90% av omdömena är positiva.
Avanza och Nordnet passar dig som vill välja fonder själv. Deras lägre Trustpilot-betyg speglar delvis att missnöjda kunder skriver oftare än nöjda, vilket är typiskt för etablerade banker.
📋 Vad du lär dig i den här guiden
- Vad DCA och lump sum innebär, och varför frågan ofta missförstås
- Vad historiken säger om vilken metod som vinner oftast
- När DCA ändå är det smartare valet
- Vad ett månadssparande kostar i praktiken
- Hur du kommer igång steg för steg
Vill du hoppa direkt till praktiken kan du Kom igång med Lysa → redan nu.
🛡️ DCA och lump sum förklarat – från grunden
📈 Vad är lump sum?
Lump sum innebär att du investerar hela beloppet på en gång. Har du 120 000 kr efter en bonus, ett arv eller en bostadsförsäljning sätter du alla pengarna i marknaden samma dag. Fördelen är att hela kapitalet börjar arbeta direkt.
Nackdelen är att du tar hela marknadsrisken från dag ett. Faller börsen veckan efter har du förlorat på hela beloppet.
🔄 Vad är dollar cost averaging?
DCA innebär att du delar upp beloppet i lika stora delar och investerar dem med jämna mellanrum, till exempel 10 000 kr i månaden under tolv månader. När priserna är låga får du fler andelar för pengarna, och när de är höga färre. Du undviker risken att hamna med hela summan precis före en nedgång.
Det finns två sätt att använda DCA. Det ena är att sprida ut en engångssumma du redan har. Det andra är att helt enkelt spara av lönen varje månad, och det är det de flesta gör.
🧠 Varför blir frågan så ofta missförstådd?
”DCA eller lump sum” är en verklig fråga bara om du sitter på en större summa just nu. Sparar du av lönen finns det inget val att göra, eftersom du inte kan investera pengar du ännu inte har. Opti beskriver månadssparande som ett riktigt bra sätt för de flesta att bygga kapital över tid, eftersom du köper i både upp- och nedgångar.
Har du däremot en engångssumma blir valet verkligt, och då handlar det om avvägningen mellan förväntad avkastning och hur du skulle reagera på en nedgång. Opti konstaterar att det i de flesta fall är fördelaktigt att investera hela summan direkt, men att det kan vara klokt att dela upp den om en liten nedgång skulle kännas väldigt jobbig.
I praktiken är automatiken avgörande. Hos Lysa investeras varje insättning automatiskt enligt kontots målfördelning, så ett månadssparande sätts upp en gång och sköter sig sedan själv. Med en totalavgift på cirka 0,30–0,40% per år kan du Öppna konto hos Lysa → på några minuter.
✅ DCA och lump sum – vad gäller egentligen?
Debatten är full av halvsanningar åt båda håll. Här är vad historiken faktiskt visar, ett räkneexempel och de vanligaste missförstånden.
📊 Vad säger historiken?
Vanguard jämförde 2012 de två metoderna i studien ”Dollar-cost averaging just means taking risk later”, med data från USA, Storbritannien och Australien. Engångsinvestering gav högre värde i ungefär två tredjedelar av perioderna, även när man justerade för att en aktie- och obligationsportfölj svänger mer än kontanter. För USA var siffran 66% för en ren aktieportfölj, 67% för en portfölj med 60% aktier och 40% obligationer, och 65% för enbart obligationer.
En senare Vanguard-analys som täckte 1976–2022 landade på 68%. Resultaten gäller rullande tioårsperioder och håller även när DCA sprids över allt från sex till 36 månader.
Förklaringen är enkel. Börsen har historiskt stigit oftare än den fallit, och Avanza anger att 7% per år ungefär motsvarar snittet för världsindex (MSCI World) sedan 1986. Pengar som väntar på att investeras ger normalt lägre avkastning än aktier. Lysa anger till exempel cirka 7% historiskt för aktier mot cirka 1,5% för räntor, och avkastningen kan variera kraftigt från år till år.
Studien har sina gränser. Den bygger på amerikanska, brittiska och australiensiska marknader, inte på svenska ISK-konton, och historisk avkastning är ingen garanti för framtiden. Vanguard konstaterar själva att DCA kan passa dig om du framför allt vill minimera nedsidan och risken att ångra dig efter en engångsinsättning precis före en börsnedgång.
Beteendet spelar också roll. Enligt Dalbar (QAIB 2020), som Opti hänvisar till, fick den genomsnittlige investeraren bara cirka 70% av den avkastning som den amerikanska aktiemarknaden (S&P 500) gav i snitt över 20 år. Skillnaden förklaras av beteendemisstag som att sälja i panik eller hoppa in och ur marknaden. Den bästa strategin är därför den du orkar följa.
💡 Räkneexempel: 120 000 kr i fyra marknadsscenarier
Exemplet är förenklat, utan avgifter och skatt, och är inte historisk data. Lump sum innebär 120 000 kr investerat dag ett. DCA innebär 10 000 kr investerat varje månad under tolv månader. Så här ser värdet ut efter tolv månader:
- Stigande marknad (+7% på ett år): lump sum 128 400 kr mot DCA 124 503 kr, alltså 3 897 kr till lump sum.
- Kraftig uppgång (+20% på ett år): lump sum 144 000 kr mot DCA 132 638 kr, alltså 11 362 kr till lump sum.
- Fallande marknad (-15% på ett år): lump sum 102 000 kr mot DCA 110 008 kr, alltså 8 008 kr till DCA.
- Rasar 20% under sex månader och återhämtar sig till startnivån: lump sum 120 000 kr mot DCA 134 458 kr, alltså 14 458 kr till DCA.
Lump sum vinner när marknaden stiger, och DCA vinner när den faller eller svänger. Ingen vet i förväg vilket scenario som väntar, och historiskt har uppgång varit vanligare.
✅ Vanliga missförstånd
| Scenario | Stämmer? | Notering | Erbjudande |
|---|---|---|---|
| Lump sum slår alltid DCA | ❌ | I ungefär en av tre historiska perioder har DCA gett högre värde, framför allt när marknaden fallit eller svängt kraftigt. | Öppna konto → |
| DCA minskar risken att förlora pengar på lång sikt | ⚠️ | DCA minskar risken att investera precis före en nedgång, men pengarna som väntar står utanför marknaden. Vanguard beskriver det som att man tar risken senare, inte mindre risk. | Jämför avgifter → |
| Att månadsspara av lönen är DCA | ✅ | Du köper för ett fast belopp med jämna mellanrum. Något lump sum-alternativ finns inte, eftersom pengarna inte finns än. | Kom igång → |
| Jag bör vänta på en börsnedgång innan jag investerar | ❌ | Opti skriver att de inte känner till någon som lyckats tajma börsen framgångsrikt upprepade gånger. Väntan innebär dessutom att du riskerar att missa uppgångar. | Se erbjudande → |
Vill du slippa fatta beslutet varje månad kan du Se Lysas fullständiga villkor → innan du bestämmer dig.
💰 Vad kostar det att månadsspara?
Kostnaden för ett månadssparande avgörs framför allt av årsavgiften och, hos mäklare, av courtaget per affär. Hos fondrobotar är allt samlat i en total årsavgift, medan nätmäklare och fondplattformar låter dig välja fonder och betala courtage och fondavgifter separat.
| Segment | Tjänst | Typisk avgift | Att tänka på | Erbjudande |
|---|---|---|---|---|
| Fondrobot | Lysa | Ca 0,30–0,40% per år | Motsvarar 300–400 kr per år på 100 000 kr. Plattformsavgiften är ca 0,15–0,24% och resten är fond- och transaktionsavgifter. | Öppna konto → |
| Fondrobot | Opti | Ca 0,80–0,85% per år | Optis egen avgift är 0,50% och resten är underliggande fond- och valutaväxlingskostnader. Opti anger själva cirka 0,7% för portföljen med mest aktier. | Öppna konto → |
| Nätmäklare | Avanza | Courtage 0–99 kr eller 0,069–0,25% | Valutaväxling 0,25%. Gratis aktiehandel och fondåterbäring upp till 50 000 kr i samlat kapital. | Öppna konto → |
| Fondplattform | SAVR | Courtage 0–99 kr | Fondavgifterna är rabatterade med ca 30–50% och valutaväxling kostar 0,25%. | Öppna konto → |
Fem faktorer avgör vad ditt sparande faktiskt kostar:
- Total årsavgift. Lysa räknar med en sparare som börjar med 100 000 kr och sparar 3 000 kr i månaden till 7% i årlig avkastning. Med 0,4% i avgift är värdet efter 20 år 1 858 402 kr, och med 1,5% i avgift 1 594 289 kr. Skillnaden är 224 113 kr.
- Courtage per affär. Hos mäklare där du köper aktier varje månad kan många små affärer bli dyrare än få stora. Kontrollera din courtageklass innan du sätter upp ett sparande.
- Valutaväxling. Köper du utländska värdepapper tillkommer valutaväxlingsavgift, till exempel 0,25% hos Avanza, Nordnet och SAVR.
- Minsta insättning. Hos Opti kan du sätta in från 200 kr åt gången, vilket gör även små månadsbelopp möjliga.
- Tid i marknaden. Avgiften urholkar avkastningen år efter år, och ju längre du sparar desto mer väger varje tiondels procentenhet.
Vill du se vad avgiften blir för just ditt belopp kan du Jämför Lysas avgifter → direkt hos Lysa.
🎯 Så väljer du rätt fondrobot och sparupplägg
- Avgör om du har en engångssumma eller sparar av lönen. Sparar du av lönen är månadssparande ditt enda och bästa alternativ. Har du en engångssumma går du vidare till nästa steg.
- Bygg en buffert först. Opti rekommenderar ungefär två till tre månadslöner, och pengar du behöver snart bör ligga på ett bankkonto. Hos Lysa kan du spara bufferten på Sparkonto Auto med rörlig ränta och insättningsgaranti.
- Välj risknivå efter din sparhorisont. Både Lysa och Opti ställer några frågor om din ekonomi och ditt sparmål och föreslår en portfölj med rätt risknivå. Ju längre horisont, desto mer aktier tål du.
- Bestäm hur du hanterar engångssumman. Tål du att värdet svänger, investera allt direkt. Skulle en nedgång på 10–20% få dig att sälja, dela upp summan över exempelvis 6–12 månader. Opti påpekar att det inte finns något rätt eller fel här, så länge du hittar en lösning du känner dig bekväm med.
- Jämför totalavgiften. Skillnaden mellan Lysas cirka 0,30–0,40% och Optis cirka 0,80–0,85% blir betydande över många år. Opti kompenserar med bredare tillgångsmix och en pengarna tillbaka-garanti på förvaltningsarvodet för kunder mellan tre och tolv månader.
- Automatisera månadssparandet. Sätt upp ett fast belopp och ett fast datum, så blir DCA en vana snarare än ett beslut. Hos både Lysa och Opti kan du ändra eller pausa beloppet när du vill.
- Håll fast när börsen faller. Följ din plan och undvik att sälja i panik. Opti påpekar att ett regelbundet sparande gör att du köper både vid nedgångar och uppgångar.
🚀 Så kommer du igång hos Lysa och Opti
Hos Lysa svarar du på några frågor om din ekonomi och ditt sparmål och får ett investeringsförslag. När du accepterar öppnas ett ISK gratis. Därefter sätter du in pengar via Swish eller banköverföring, eller sätter upp ett månadssparande, och varje insättning investeras automatiskt. Uttag är fria, och att sälja fondandelar tar cirka 1–2 bankdagar.
Hos Opti registrerar du dig med BankID, svarar på frågor om ekonomi och risk och får ett portföljförslag. Du kopplar ett bankkonto och sätter in pengar. Första insättningen tar cirka en vecka innan den är investerad, och därefter 4–6 vardagar. Månadssparandet ställer du in under inställningar i din portfölj.
Redo att starta? Öppna konto hos Lysa →
❓ Vanliga frågor
❓ Vad är dollar cost averaging (DCA)?
DCA är en investeringsmetod där du köper för samma belopp med jämna mellanrum, oavsett vad marknaden gör. När priserna är låga får du fler andelar och när de är höga färre. Det kan handla om att sprida ut en engångssumma över flera månader eller om ett vanligt månadssparande från lönen.
❓ Vad är lump sum-investering?
Lump sum betyder att du investerar hela beloppet direkt i stället för att dela upp det. Hela kapitalet får då tid i marknaden från första dagen, vilket historiskt har gett högre värde i ungefär två fall av tre. Nackdelen är att du tar hela marknadsrisken på en gång.
❓ Vilket ger högst avkastning, DCA eller lump sum?
Historiskt har lump sum gett högst avkastning i cirka två tredjedelar av fallen. Vanguard fann 66% för en ren aktieportfölj i USA i sin studie från 2012, och en senare analys av perioden 1976–2022 gav 68%. Det är ingen garanti för framtiden, och i en fallande marknad vinner DCA.
❓ När är DCA bättre än lump sum?
DCA är bättre när marknaden faller eller svänger kraftigt efter att du investerat, och när du värderar trygghet högre än maximal förväntad avkastning. Om summan utgör merparten av dina besparingar och en nedgång skulle vara svår att hantera kan det vara klokt att sprida ut den. Vanguard konstaterar att DCA passar den som främst vill minimera nedsidan och risken att ångra sig.
❓ Är månadssparande samma sak som DCA?
Ja, i praktiken. När du sparar ett fast belopp varje månad köper du för samma summa oavsett pris, vilket är DCA. Skillnaden är att du då inte har ett lump sum-alternativ, eftersom pengarna inte finns ännu.
❓ Hur länge bör jag sprida ut en engångssumma?
Det finns inget rätt svar. I Vanguards studie testades DCA-perioder från sex till 36 månader, och engångsinvestering vann i de flesta tidsperioder oavsett längd. Ju längre du sprider ut summan, desto längre står en större del av pengarna utanför marknaden. Många väljer därför 6–12 månader som en kompromiss mellan trygghet och tid i marknaden.
❓ Vad gör jag om börsen faller när jag månadssparar?
Fortsätt spara. Opti påpekar att man vid fallande kurser kan köpa fonder till betydligt bättre priser än före nedgången, och att tajming är mycket svårt. Lysa betonar att du ska hålla dig till din långsiktiga sparplan i stället för att låta känslorna styra. Har du valt rätt risknivå från början är tillfälliga nedgångar en normal del av resan.
❓ Vad kostar det att månadsspara hos Lysa och Opti?
Lysa tar ut en total årsavgift på cirka 0,30–0,40%, vilket motsvarar 300–400 kr per år på 100 000 kr. Opti landar på cirka 0,80–0,85% totalt enligt aktuell prisinformation, där Opti själva anger cirka 0,7% för portföljen med mest aktier. Hos Lysa tillkommer inga andra dolda avgifter, och uttag är avgiftsfria hos båda.
❓ Hur beskattas månadssparande på ISK?
På ISK betalar du ingen skatt på dina vinster. I stället beräknas en schablonskatt på kontots värde. Enligt Opti är de första 300 000 kr skattefria under 2026, och på belopp därutöver är skattesatsen 1,065%. Skatten beräknas på den totala summan du har på ISK, så det går inte att sänka den genom att dela upp sparandet på flera konton.
❓ Kan jag både månadsspara och sätta in en engångssumma?
Ja. Hos Lysa kan du sätta in pengar via Swish eller banköverföring och dessutom sätta upp ett månadssparande på samma konto. Du kan också öppna flera konton för olika sparmål. Hos Opti kan du göra en engångsinsättning, sätta upp månadssparande och ha flera portföljer, och din totala avgift blir densamma.
❓ Hur snabbt kommer pengarna in och ut?
Hos Lysa tar det cirka 1–2 bankdagar att sälja fondandelar vid ett uttag, och uttag är gratis. Hos Opti tar första insättningen cirka en vecka, och därefter 4–6 vardagar för både insättningar och uttag. Hos Opti påbörjas insättningar och uttag som görs på helger eller röda dagar först nästa vardag.
❓ Vilken passar mig bäst, Lysa eller Opti?
Lysa passar dig som vill ha lägsta möjliga totalavgift, cirka 0,30–0,40% mot Optis cirka 0,80–0,85%, och ett betyg på 4.7/5 på Trustpilot enligt Lysa. Opti passar dig som värdesätter bred diversifiering inklusive råvaror, en pedagogisk app och en pengarna tillbaka-garanti. Båda investerar passivt, automatiskt och på ISK.
🏆 Sammanfattning
Det här är de viktigaste lärdomarna:
- Lump sum har historiskt slagit DCA i ungefär två fall av tre, med 66% för en ren aktieportfölj i USA enligt Vanguards studie från 2012.
- DCA vinner när marknaden faller eller svänger, och den minskar risken att ångra en engångsinsättning precis före en nedgång.
- Sparar du av lönen är månadssparande det enda alternativet, och det är ett utmärkt sätt att bygga kapital.
- Avgiften är en av få saker du kan påverka. Lysas cirka 0,30–0,40% mot Optis cirka 0,80–0,85% blir en stor skillnad över tid.
- Automatisera sparandet, välj rätt risknivå och håll fast även när börsen faller.
Handel med värdepapper, CFD-kontrakt och kryptovalutor innebär alltid en risk, och historisk avkastning är ingen garanti för framtida avkastning. Avgifter och villkor ändras löpande – verifiera alltid aktuell information direkt hos leverantören innan du öppnar konto eller handlar.